French Dressing 10 l
Cuisine Pro
Bi-Box of 10 L
Cuisine Pro - reliably efficient. Liquid, creamy bound ready to serve dressing, well seasoned traditional recipe.
Art. No. 880124
GTIN CU 07610121810018
Product content
Product composition
Ingredients: Water, rapeseed oil 22%, white wine vinegar, MUSTARD (water, MUSTARD seeds, vinegar, salt, sugar, spices), sugar, pasteurized EGG yolk, iodized salt (salt, potassium iodide), seasoning (with flavour enhancer: monosodium glutamate and CELERY), garlic, lemon juice, thickener (xanthan gum), natural flavour, preservative (potassium sorbate), acid (lactic acid), flavour enhancer (monosodium glutamate), spice preparation.
Shelf life from production
210 Days
Quality and transparency
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Consistency
Liquid
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 930 kJ / 225 kcal |
| Fat | ~ 23.0000 g |
| of which saturates | ~ 2.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 3.5000 g |
| of which sugars | ~ 3.0000 g |
| Protein | ~ 1.0000 g |
| Salt | ~ 2.8000 g |
| Fibre | ~ 0.2000 g |
Product group
Dressings
Nutrition information
-
with EU rapeseed oil
- vegetarian
Further information
How to use
For all kind of salades according to taste.
Preparation
Ready to serve - Shake well before use.
CU packaging
Carton with inner bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 930 kJ / 225 kcal |
| Net weight TU in kg | 10 |
| Gross weight TU in kg | 10.48 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 190 x 190 x 310 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 72 |
Storage
Store in cool and dry place. Once opened keep packaging tightly closed in a cold (5°C) place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.