Haconaise 10KG
Cuisine Pro
pail of 10 kg
Haconaise 10kg Cuisine Pro - proven efficiency. The mayonnaise for all cold kitchen applications.
Art. No. 880048
GTIN CU 07610121811718
Product content
Product composition
Ingredients: sunflower oil 76%, water, EGG yolk preparation (EGG yolk, table salt), MUSTARD (water, MUSTARD seeds, table vinegar, table salt, sugar, spices), white wine vinegar, table vinegar, iodized table salt, lemon juice, thickening agent (xanthan gum).
Shelf life from production
180 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Completely free from gluten-containing ingredients
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Consistency
Firm
Nutrition Facts
| Energy | ~ 3’060 kJ / 731 kcal |
| Fat | ~ 78.0000 g |
| of which saturates | ~ 8.8000 g |
| Carbohydrates | ~ 0.6000 g |
| of which sugars | ~ 0.1000 g |
| Protein | ~ 1.0000 g |
| Salt | ~ 1.1000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
with sunflower oil
- vegetarian
Further information
Dosage
as desired
Yield
Depending on the application
How to use
Can be served with a wide variety of cold dishes. For garnishing sandwiches and cold dishes. For making your own dressing or dip creations.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Pail
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 3’060 kJ / 731 kcal |
| Net weight TU in kg | 10 |
| Gross weight TU in kg | 10.4 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 268 x 268 x 290 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 39 |
Storage
Store in cool and dry place. Once opened keep packaging tightly closed in a cool (5°C) place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.