Mousse dark chocolate 440 g
Cuisine Pro
6 pouches of 440g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Ready to use powder to prepare a fluffy, delicate dark chocolate mousse.
Art. No. 869604.001
GTIN CU 07610121611264
GTIN TU 07610121959953
Product content
Product composition
Ingredients: Sugar, defatted cocoa 22%, coconut oil, dried glucose syrup, emulsifiers (E 472b, sunflower lecithin), cocoa butter, modified starch, skimmed MILK powder, chocolate powder 3.0% (sugar, cocoa), MILK PROTEIN, thickener (carrageenan), stabilizer (tetrasodium diphosphate), iodized salt (salt, potassium iodide).
May contain traces of
eggs.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’017 kJ / 483 kcal |
| Fat | ~ 26.0000 g |
| of which saturates | ~ 21.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 50.0000 g |
| of which sugars | ~ 35.0000 g |
| Protein | ~ 8.3000 g |
| Salt | ~ 0.3800 g |
| Fibre | ~ 8.0000 g |
Product group
Desserts
Nutrition information
-
palm fat/palm oil free
-
with coconut fat/oil
- vegetarian
Further information
Dosage
440g/Port.
Yield
25Port.
How to use
Mostly used for desserts and sweet dishes. As a filling for tortes, cream puffs, cream slices and other sweet pastry and to prepare homemade creations.
Preparation
Add contents of sachet to 1 liter of cold whole milk and beat with an electric mixer at the highest speed for 5 minutes. Chill for a minimum of 3 hours at 4°C. Serve cold. IMPORTANT: When preparing large quantities of mousse, increase beating time by 1 minute for every additional sachet.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 2’017 kJ / 483 kcal |
| Net weight TU in kg | 2.64 |
| Gross weight TU in kg | 2.87 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 398 x 142 x 236 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 64 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.