Panna Cotta 440 g
Cuisine Pro
6 pouches of 440g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Ready to use powder to prepare panna cotta with a light vanilla flavor.
Art. No. 869404.001
GTIN CU 07610121610533
GTIN TU 07610121959731
Product content
Product composition
Ingredients: Sugar, corn starch, whole EGG powder, glucose, thickeners (carrageenan, carob bean gum), stabilizer (sodium citrate), firming agents (potassium chloride), flavour (contains: MILK), acidity regulator (calcium sulphate), vanilla seeds.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’657 kJ / 390 kcal |
| Fat | ~ 1.2000 g |
| of which saturates | ~ 0.4000 g |
| Carbohydrates | ~ 93.0000 g |
| of which sugars | ~ 85.0000 g |
| Protein | ~ 1.5000 g |
| Salt | ~ 0.4800 g |
| Fibre | ~ 0.8000 g |
Product group
Desserts
Nutrition information
- vegetarian
Further information
Dosage
220g/Port.
Yield
40Port.
How to use
Mostly used for desserts and sweet dishes.
Preparation
Bring 2 l of full-fat milk with 2 l of full cream to a simmer, remove the saucepan from the hotplate and stir in the contents of the pouch using a whisk. Bring to a simmer again whilst stirring continously and allow to simmer gently for 3 minutes. Pour into dessert moulds of your choice then allow to cool for at least 3 hours in a refrigerator. Invert and garnish to taste.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’657 kJ / 390 kcal |
| Net weight TU in kg | 2.64 |
| Gross weight TU in kg | 2.87 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 398 x 142 x 236 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 64 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.