Mousse Apple juice 440G
Cuisine Pro
6 pouches of 440g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Ready to use powder to prepare a fluffy, delicate apple-juice mousse
Art. No. 869020
GTIN CU 07610121611295
GTIN TU 07610121960119
Product content
Product composition
Ingredients: Sugar, dried glucose syrup, CREAM powder, dextrose, maltodextrin, apple powder 6.0%, cocoa butter, coconut oil, skimmed MILK powder, emulsifier (E 472b), MILK protein, modified corn starch, acid (citric acid), lemon powder, colour (betacarotene), thickener (carrageenan), stabilizer (E 450), flavours.
May contain traces of
eggs.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’116 kJ / 505 kcal |
| Fat | ~ 23.0000 g |
| of which saturates | ~ 19.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 70.0000 g |
| of which sugars | ~ 48.0000 g |
| Protein | ~ 3.5000 g |
| Salt | ~ 0.3000 g |
| Fibre | ~ 0.5000 g |
Product group
Desserts
Nutrition information
-
palm fat/palm oil free
-
with coconut fat/oil
- vegetarian
Further information
Dosage
440g/Port.
Yield
25Port.
How to use
Mostly used for desserts and sweet dishes. As a filling for tortes, cream puffs, cream slices and other sweet pastry and to prepare homemade creations.
Preparation
Add contents of sachet to 1 liter of cold whole milk and beat with an electric mixer at the highest speed for 5 minutes. Chill for a minimum of 3 hours at 4°C. Serve cold. IMPORTANT: When preparing large quantities of mousse, increase beating time by 1 minute for every additional sachet.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 2’116 kJ / 505 kcal |
| Net weight TU in kg | 2.64 |
| Gross weight TU in kg | 2.87 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 398 x 142 x 236 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 64 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.