Instant cream caramel 1020 g
Cuisine Pro
8 pouches of 1020g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Ready to use powder to prepare a tasty caramel cream (instant, no cooking necessary).
Art. No. 868704.001
GTIN CU 07610121610076
GTIN TU 07610121959809
Product content
Product composition
Ingredients: Sugar, modified potato starch, colours (beta-carotene, E 150c, curcumin), LACTOSE, maltodextrin, caramel sugar 0.6%, iodized salt, flavour, skimmed MILK powder, dehydrated beetroot juice, emulsifier (SOY lecithin).
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’660 kJ / 392 kcal |
| Fat | 0.5000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 97.0000 g |
| of which sugars | ~ 63.0000 g |
| Protein | 0.5000 g |
| Salt | ~ 0.5000 g |
| Fibre | 0.5000 g |
Product group
Desserts
Nutrition information
-
freezer-stable
- vegetarian
Further information
Dosage
170g/Port.
Yield
45Port.
How to use
Mostly used for desserts and sweet dishes.
Preparation
Mix into 6 l of cold full cream milk for 1 minute using a whisk (or in the mixer). Allow to stand for 5-10 minutes and then mix thoroughly again. Next, portion out and chill. If desired, enrich with fruits, cream or spirits of your choice.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 8 |
| Energy | ~ 1’660 kJ / 392 kcal |
| Net weight TU in kg | 8.16 |
| Gross weight TU in kg | 8.72 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 398 x 300 x 251 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 32 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.