Ice Tea Instant 10x900 g
Cuisine Pro
10 pouches of 900g per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Sugared mixture to produce a refreshing ice tea.
Art. No. 867624.001
GTIN CU 07610121610021
GTIN TU 07610121930556
Product content
Product composition
Ingredients: Sugar, dehydrated black tea extract 3.2%, acid (citric acid), natural flavour, lemon juice powder.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’680 kJ / 396 kcal |
| Carbohydrates | ~ 97.0000 g |
| of which sugars | ~ 95.0000 g |
| Protein | 0.5000 g |
| Salt | ~ 0.4000 g |
| Fibre | ~ 0.5000 g |
Product group
Drinks and beverages
Nutrition information
- vegan
Further information
Dosage
90g/Port.
Yield
100Port.
How to use
Wherever a refreshing, cold, non-alcoholoc drink will be offered to the guests.
Preparation
Blend the required amount of product into cold water (90 g = 1 l), stirring well with a whisk. Serve cold or with ice cubes.
CU packaging
SRP (Shelf Ready Packaging)
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’680 kJ / 396 kcal |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 398 x 262 x 216 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 45 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.