Four cheese sauce 800 g
Cuisine Pro
6 cans à 800G per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Smooth vegetarian cheese sauce suited for many types of pasta dishes.
Art. No. 849104
GTIN CU 07610121410416
GTIN TU 07610121940128
Product content
Product composition
Ingredients: Maltodextrin, processed CHEESE powder 25% (CHEESE, WHEY powder, stabilizers (E 339, E 331)), WHEAT flour, modified corn starch, dried glucose syrup, iodized salt, potato starch, yeast extract, rapeseed oil, dehydrated onions, spices, natural flavours, dehydrated red bell peppers 0.2%.
May contain traces of
spelt,
barley,
rye,
khorasan wheat,
oat.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’630 kJ / 387 kcal |
| Fat | ~ 11.0000 g |
| of which saturates | ~ 6.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 59.0000 g |
| of which sugars | ~ 4.5000 g |
| Protein | ~ 13.0000 g |
| Salt | ~ 10.0000 g |
| Fibre | ~ 0.6000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
150g/L
Yield
~5L
How to use
Versatile use for all sorts of meat and vegetarian dishes.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C) whilst stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 3-5 minutes, stirring occasionally. 3. Add cream and bring to a simmer briefly.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’630 kJ / 387 kcal |
| Net weight TU in kg | 4.8 |
| Gross weight TU in kg | 5.82 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.