White Roux 2X5KG
Cuisine Pro
2 pouches of 5kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. White sauce powder (flakes) which dissolves in boiling liquid. A classical White Roux . Vegetarian.
Art. No. 847705.001
GTIN CU 07610121411888
GTIN TU 07610121960270
Product content
Product composition
Ingredients: Hydrogenated rapeseed oil and rapeseed oil, WHEAT flour, potato starch, sunflower oil, whole MILK powder, sugar, dried glucose syrup.
May contain traces of
barley,
oat,
spelt,
khorasan wheat,
rye.
Shelf life from production
450 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’640 kJ / 636 kcal |
| Fat | ~ 50.0000 g |
| of which saturates | ~ 28.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 41.0000 g |
| of which sugars | ~ 3.5000 g |
| Protein | ~ 5.0000 g |
| Fibre | ~ 1.1000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
100g/L
Yield
100L
How to use
As a base for all kinds of cream soups, sauces, stocks and to bind homemade sauces.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm liquid (50°C) whilst stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 2 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 2’640 kJ / 636 kcal |
| Net weight TU in kg | 10 |
| Gross weight TU in kg | 10.4 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 390 x 290 x 323 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 32 |
Storage
Keep packaging closed in a cool, dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.