Demi-Glace Economy 2x5 kg
Cuisine Pro
2 pouches of 5kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Vegetarian Demi-Glace - a bound brown standard base sauce for large-scale production.
Art. No. 846104
GTIN CU 07610121410744
GTIN TU 07610121935698
Product content
Product composition
Ingredients: WHEAT flour, maltodextrin, modified starch, LACTOSE, iodized salt (salt, potassium iodide), hydrolysed vegetable protein (SOYBEAN, corn), potato starch, yeast extract, tomato powder, flavour enhancer (monosodium glutamate), flavour (contains: SOY), rapeseed oil, red wine extract, spices.
May contain traces of
khorasan wheat,
oat,
rye,
spelt,
barley.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’410 kJ / 332 kcal |
| Fat | ~ 1.5000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 68.0000 g |
| of which sugars | ~ 16.0000 g |
| Protein | ~ 11.0000 g |
| Salt | ~ 13.0000 g |
| Fibre | ~ 1.3000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
90g/L
Yield
111L
How to use
As a base for classic brown sauces.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C) whilst stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 3-5 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’410 kJ / 332 kcal |
| Net weight TU in kg | 10 |
| Gross weight TU in kg | 10.53 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 292 x 190 x 420 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 64 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.