EC Glace de viande 1 kg
Edition Culinaire
6 cans à 1kg per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. An absolute premium product with high quality beef extract, as a base for homemade sauces.
Art. No. 845914.002
GTIN CU 07610121412007
GTIN TU 07610121961376
Product content
Product composition
Ingredients: iodized table salt, beef bone broth 24% (beef bone concentrate, beef juice concentrate, table salt, honey, bone and meat extract (beef), water, beef fat, carrot juice concentrate, onion concentrate, garlic concentrate, sunflower oil, antioxidant (rosemary extract)), yeast extract, dried BARLEY MALT extract, sugar, flavoring, vegetable oils (canola oil, hydrogenated canola oil), beef fat 4.5%, maltodextrin, natural flavoring, modified starch, acidifier (citric acid).
May contain traces of
rye,
spelt,
wheat,
oat,
khorasan wheat.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Paste / pasty
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’009 kJ / 241 kcal |
| Fat | ~ 11.0000 g |
| of which saturates | ~ 5.1000 g |
| Carbohydrates | ~ 20.0000 g |
| of which sugars | ~ 8.5000 g |
| Protein | ~ 15.0000 g |
| Salt | ~ 36.8000 g |
| Fibre | 0.5000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- with rapeseed oil
Further information
Dosage
40g/L
Yield
25L
How to use
As a clear meat sauce with beef flavor for anything fried or sauteed red meat. Use to glaze roasts and meat which is cooked at low temperature or in Combi-Steamer. To enrich or season to taste sauces. Or as a fond to steam, braise or fill sauces for meat dishes.
Preparation
Blend product into hot water (90°C), do not allow to boil.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’009 kJ / 241 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 6.5 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 45 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.