Cream sauce for game 900 g
Cuisine Pro
6 cans à 900g per carton
Cuisine Pro - efficacité éprouvé. Sauce onctueuse, délicatement rehaussée d'une pointe de genévrier.
Art. No. 845714
GTIN CU 07610121410799
GTIN TU 07610121939429
Product content
Product composition
Ingredients: WHEAT flour, modified corn starch, iodized salt, sugar, beef meat extract 4.2%, hydrolysed vegetable protein (SOYBEAN), yeast extract, dehydrated onions, maltodextrin, game flavour (contains GLUTEN and CELERY), rapeseed oil, dehydrated garlic, natural flavour (contains SOY), spices, thickener (guar gum), dehydrated BARLEY MALT extract, white wine extract.
May contain traces of
rye,
spelt,
khorasan wheat,
oat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’360 kJ / 322 kcal |
| Fat | ~ 2.0000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 61.0000 g |
| of which sugars | ~ 9.0000 g |
| Protein | ~ 13.0000 g |
| Salt | ~ 14.0000 g |
| Fibre | ~ 2.7000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- with CH rapeseed oil
Further information
Dosage
95g/L
Yield
~9L
How to use
Versatile use for all sorts of game dishes.
Preparation
Blend required amount of product into warm water, whilst stirring well with a whisk. Bring to boil and simmer for 3-5 minutes, stirring occasionally. Add cream and bring to a simmer briefly.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’360 kJ / 322 kcal |
| Net weight TU in kg | 5.4 |
| Gross weight TU in kg | 6.42 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.