Brown roux 2X5KG
Cuisine Pro
2 pouches of 5kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Brown sauce powder (flakes) which dissolves in boiling liquid. A classical Brown Roux. Vegan.
Art. No. 845305.001
GTIN CU 07610121411871
GTIN TU 07610121960263
Product content
Product composition
Ingredients: Vegetable oils (hydrogenated rapeseed, rapeseed), WHEAT flour, potato starch, sugar, colour (E 150c), maltodextrin, coloring dehydrated beetroot juice.
May contain traces of
barley,
khorasan wheat,
oat,
rye,
spelt.
Shelf life from production
450 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’510 kJ / 604 kcal |
| Fat | ~ 45.0000 g |
| of which saturates | ~ 27.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 45.0000 g |
| of which sugars | ~ 3.0000 g |
| Protein | ~ 4.0000 g |
| Fibre | ~ 1.3000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegan
Further information
Dosage
100g/L
Yield
100L
How to use
As a base for all kinds of cream soups, sauces, stocks and to bind homemade sauces.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm liquid (50°C) whilst stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 2 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 2’510 kJ / 604 kcal |
| Net weight TU in kg | 10 |
| Gross weight TU in kg | 10.4 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 390 x 290 x 323 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 32 |
Storage
Keep packaging closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.