Soy sauce Bolognese 2.5 kg
Cuisine Pro
4 bags of 2.5kg per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Sauce Bolognaise with a rich soy garnish - vegan.
Art. No. 844204
GTIN CU 07610121410430
GTIN TU 07610121935643
Product content
Product composition
Ingredients: SOY protein 32%, dehydrated vegetables 20% (tomatoes, onions, garlic), maltodextrin, WHEAT flour, iodized salt, yeast extract, modified corn starch, flavours, rapeseed oil, sugar, spices, colour (E 150b), dehydrated parsley, dehydrated beetroot juice.
May contain traces of
barley,
khorasan wheat,
spelt,
oat,
rye.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’420 kJ / 337 kcal |
| Fat | ~ 3.0000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 48.0000 g |
| of which sugars | ~ 12.0000 g |
| Protein | ~ 25.0000 g |
| Salt | ~ 6.8000 g |
| Fibre | ~ 7.0000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegan
Further information
Dosage
225g/L
Yield
~11L
How to use
Versatile use for all sorts of meat and vegetarian dishes.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C) whilst stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 5 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Bag
Logistics data
| Number of CU per TU | 4 |
| Energy | ~ 1’420 kJ / 337 kcal |
| Net weight TU in kg | 10 |
| Gross weight TU in kg | 10.87 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 390 x 290 x 323 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 32 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.