Curry sauce 900 g
Cuisine Pro
6 cans à 900g per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Creamy mild curry sauce, european style.
Art. No. 843804
GTIN CU 07610121410645
GTIN TU 07610121933045
Product content
Product composition
Ingredients: Dried glucose syrup, WHEY POWDER, modified starch, curry 11% (coriander, turmeric, cumin, fenugreek seeds, black pepper, dill, lovage, cayenne pepper), iodized salt (salt, potassium iodide), WHEAT FLOUR, sugar, yeast extract, apple powder, dehydrated onions, rapeseed oil, dehydrated garlic, thickener (guar gum), corn starch
May contain traces of
eggs,
fish,
celery,
mustard,
soybeans,
crustaceans,
spelt,
rye,
khorasan wheat,
oat,
barley.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’450 kJ / 343 kcal |
| Fat | ~ 3.5000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 68.0000 g |
| of which sugars | ~ 28.0000 g |
| Protein | ~ 8.0000 g |
| Salt | ~ 11.0000 g |
| Fibre | ~ 3.0000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
110g/L
Yield
~8L
How to use
Versatile use for all sorts of meat and vegetarian dishes.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm milk whilst stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 3 - 5 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’450 kJ / 343 kcal |
| Net weight TU in kg | 5.4 |
| Gross weight TU in kg | 6.4 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.