Demi-Glace Chef 900 g
Cuisine Pro
6 cans à 900g per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Classic brown sauce with well-balanced taste of roasted onions, beef meat and red wine, with a modern light binding and a subtle seasoning all options remain open using this sauce as a base.
Art. No. 842109
GTIN CU 07610121411734
GTIN TU 07610121956525
Product content
Product composition
Ingredients: Maltodextrin, WHEAT flour, modified starch, iodized salt, yeast extract, sugar, tomato powder, beef meat extract, natural flavours, rapeseed oil, dehydrated BARLEY MALT extract, thickener (guar gum), hydrolysed vegetable protein (corn), red wine extract, acid (citric acid), MILK solids.
May contain traces of
spelt,
khorasan wheat,
oat,
rye.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’420 kJ / 335 kcal |
| Fat | ~ 2.0000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 68.0000 g |
| of which sugars | ~ 12.0000 g |
| Protein | ~ 10.0000 g |
| Salt | ~ 12.0000 g |
| Fibre | ~ 1.7000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- with CH rapeseed oil
Further information
Dosage
90g/L
Yield
10L
How to use
Versatile use for all sorts of meat dishes.
Preparation
Blend required amount of product into warm water (50°C) whilst stirring well with a whisk.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’420 kJ / 335 kcal |
| Net weight TU in kg | 5.4 |
| Gross weight TU in kg | 6.55 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.