Cream Sauce Base 1 kg
Cuisine Pro
6 cans à 1kg per carton
Cuisine Pro - efficacité éprouvé. Sauce onctueuse à la crème, à la saveur équilibrée, délicatement rehaussée d'une pointe de champignon.
Art. No. 841904
GTIN CU 07610121410812
GTIN TU 07610121939436
Product content
Product composition
Ingredients: Dried glucose syrup, WHEAT flour, iodized salt (salt, potassium iodide), modified starch, dehydrated onions, yeast extract, thickener (carob bean gum, guar gum), rapeseed oil, spice, white wine extract, natural flavor.
May contain traces of
barley,
spelt,
oat,
rye,
khorasan wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’430 kJ / 338 kcal |
| Fat | ~ 2.0000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 72.0000 g |
| of which sugars | ~ 14.0000 g |
| Protein | ~ 6.0000 g |
| Salt | ~ 12.0000 g |
| Fibre | ~ 3.0000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
80g/L
Yield
13L
How to use
Versatile use for all sorts of meat and vegetarian dishes.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm milk (50°C) whilst stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 3-5 minutes, stirring occasionally. 3. Add cream and bring to a simmer briefly.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’430 kJ / 338 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 7.15 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.