EC Sauce aux quatre poivres 750 g
Edition Culinaire
6 cans à 750g per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. Four peppers, black, red, pink and green, whit creamy paste very fast preparation (1 - 2 minutes) ideal for à la minute or front cooking.
Art. No. 841824
GTIN CU 07610121411598
GTIN TU 07610121952886
Product content
Product composition
Ingredients: Beef fat (with antioxidant: E 320), WHEAT flour, dried glucose syrup, modified starch, iodized salt (salt, potassium iodide), yeast extract, pepper (black, white, rose, green) 3.4%, sugar, beef meat extract, dehydrated vegetables (garlic, tomatoes, onions), flavours, rapeseed oil, dehydrated BARLEY MALT extract, thickener (guar gum), dehydrated beetroot juice, spices, CELERY extract.
May contain traces of
oat,
rye,
spelt,
khorasan wheat.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Paste / pasty
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 2’200 kJ / 530 kcal |
| Fat | ~ 38.0000 g |
| of which saturates | ~ 17.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 39.0000 g |
| of which sugars | ~ 7.0000 g |
| Protein | ~ 7.0000 g |
| Salt | ~ 6.9000 g |
| Fibre | ~ 1.9000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- with CH rapeseed oil
Further information
Dosage
150g/L
Yield
5L
How to use
Versatile application.
Preparation
1. Blend required amount of product into hot water whilst stirring well. 2. Bring to boil and simmer for 2 - 3 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 2’200 kJ / 530 kcal |
| Net weight TU in kg | 4.5 |
| Gross weight TU in kg | 4.99 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 324 x 219 x 160 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 60 |
Storage
Keep closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.