Sauce Casimir 1 kg
Cuisine Pro
6 cans à 1kg per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Sweetish mild curry sauce with a rich fruit garnish.
Art. No. 841204
GTIN CU 07610121410942
GTIN TU 07610121939481
Product content
Product composition
Ingredients: Dehydrated fruits 29%(sultanas, candied pineapples (pineapple, sugar, acids (citric acid), preservatives (SULPHITES)), apples, bananas), SKIMMED MILK POWDER, LACTOSE, WHEAT FLOUR, curry 7.3%(coriander, turmeric, cumin, fenugreek seeds, black pepper, dill, lovage, cayenne pepper), dehydrated vegetables 6.8%(tomatoes, onions, bell peppers, garlic), sugar, modified starch, iodized salt (salt, potassium iodide), sunflower oil, potato starch, yeast extract, rapeseed oil, dried glucose syrup, thickener (guar gum), MILK PROTEIN, dehydrated parsley
May contain traces of
eggs,
soybeans,
fish,
celery,
mustard,
crustaceans,
barley,
rye,
spelt,
oat,
khorasan wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’550 kJ / 367 kcal |
| Fat | ~ 6.0000 g |
| of which saturates | ~ 0.6000 g |
| Carbohydrates | ~ 67.0000 g |
| of which sugars | ~ 45.0000 g |
| Protein | ~ 9.0000 g |
| Salt | ~ 4.5000 g |
| Fibre | ~ 4.3000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
-
with sunflower oil
- vegetarian
Further information
Dosage
200g/L
Yield
5L
How to use
Versatile use for all sorts of meat and vegetarian dishes.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C) whilst stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 7 minutes, stirring occasionally. 3. Add cream and bring to a simmer briefly.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’550 kJ / 367 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 6.65 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.