Clear Roastbeef Gravy 6 kg
Cuisine Pro
pail of 6 kg
Cuisine Pro - reliably efficient. Well seasoned beef paste with a large range of applications.
Art. No. 840444
GTIN CU 07610121410898
Product content
Product composition
Ingredients: Beef fat (with antioxidant: E 320), potato starch, iodized salt (salt, potassium iodide), flavour enhancer (E 621), yeast extract, hydrolysed vegetable protein (SOYBEAN), sugar, tomato powder 2.8%, dried glucose syrup, beef meat extract 2.3%, colour (E 150a), spices, onion extract, sunflower oil
May contain traces of
celery.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Paste / pasty
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’610 kJ / 387 kcal |
| Fat | ~ 25.0000 g |
| of which saturates | ~ 12.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 26.0000 g |
| of which sugars | ~ 8.0000 g |
| Protein | ~ 14.0000 g |
| Salt | ~ 22.0000 g |
| Fibre | ~ 0.9000 g |
Product group
Sauces
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- with sunflower oil
Further information
Dosage
100g/L
Yield
60L
How to use
A clear Jus for all types of red meat (roasted, sautéd). Use to season or to glace.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (70°C) whilst stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 2 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Pail
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 1’610 kJ / 387 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 6.23 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 227 x 227 x 195 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 60 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.