Cream of herbs 900 g
Cuisine Pro
12 boxes of 900g per case
Cuisine Pro - efficacité éprouvé. Potage liée à la crème, généreusement aromatisée au cerfeuil.
Art. No. 836504
GTIN CU 07610121311317
GTIN TU 07610121938033
Product content
Product composition
Ingredients: Maltodextrin, WHEY powder, rice flour, modified starch, iodized salt (salt, potassium iodide), hydrolysed vegetable protein (corn), dehydrated onions 2.3%, dehydrated herbs 1,4% (chives, parsley, chervil, CELERY leaves, dill, tarragon), rapeseed oil, thickeners (carob bean gum, guar gum), WHEAT starch, spices, sugar, WHEATflour, lemon powder, natural flavours.
May contain traces of
oat,
rye,
spelt,
barley,
khorasan wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’460 kJ / 345 kcal |
| Fat | ~ 1.5000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 76.0000 g |
| of which sugars | ~ 21.0000 g |
| Protein | ~ 6.0000 g |
| Salt | ~ 7.3000 g |
| Fibre | ~ 1.6000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
105g/L
Yield
~8L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 7 minutes, stirring occasionally. 3. Add cream.
CU packaging
Folding box
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’460 kJ / 345 kcal |
| Net weight TU in kg | 10.8 |
| Gross weight TU in kg | 12.31 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 414 x 349 x 204 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.