Oatmeal Soup 1 kg
Cuisine Pro
12 boxes of 1kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Creamy soup enriched with wholesome oatmeal garnis.
Art. No. 835604
GTIN CU 07610121311157
GTIN TU 07610121937951
Product content
Product composition
Ingredients: OAT flakes 55%, skimmed MILK powder, iodized salt (salt, potassium iodide), WHEAT flour, dehydrated vegetables 6.2% (carrots, onions, leek), hydrolysed vegetable protein (corn), yeast extract, rapeseed oil, sugar, dehydrated parsley 0.2%, natural flavours.
May contain traces of
rye,
barley,
khorasan wheat,
spelt.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’430 kJ / 338 kcal |
| Fat | ~ 6.0000 g |
| of which saturates | ~ 0.7000 g |
| Carbohydrates | ~ 50.0000 g |
| of which sugars | ~ 10.0000 g |
| Protein | ~ 17.0000 g |
| Salt | ~ 12.0000 g |
| Fibre | ~ 5.9000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
75g/L
Yield
~13L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 10 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Folding box
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’430 kJ / 338 kcal |
| Net weight TU in kg | 12 |
| Gross weight TU in kg | 13.51 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 414 x 349 x 204 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.