Boletus Soup 1 kg
Cuisine Pro
12 boxes of 1kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Creamy bound soup with intense taste of boletus, enriched with lots of boletus chunks.
Art. No. 832504
GTIN CU 07610121311003
GTIN TU 07610121932956
Product content
Product composition
Ingredients: Maltodextrin, potato starch, rice flour, iodized salt (salt, potassium iodide), WHEY powder, yeast extract, dehydrated onions, dehydrated boletus 2.0%, sugar, hydrolysed vegetable protein (corn), rapeseed oil, flavours, spices, white wine extract.
May contain traces of
rye,
khorasan wheat,
wheat,
spelt,
barley,
oat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’430 kJ / 338 kcal |
| Fat | ~ 1.5000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 74.0000 g |
| of which sugars | ~ 10.0000 g |
| Protein | ~ 6.0000 g |
| Salt | ~ 11.0000 g |
| Fibre | ~ 1.6000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
75g/L
Yield
~13L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 5 minutes, stirring occasionally. 3. Add cream.
CU packaging
Folding box
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’430 kJ / 338 kcal |
| Net weight TU in kg | 12 |
| Gross weight TU in kg | 13.51 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 414 x 349 x 204 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.