Celery Soup 1 kg
Cuisine Pro
12 boxes of 1kg per case
Cuisine Pro - efficacité éprouvé. Potage liée à la crème, agrémentée de petits dés de céleri.
Art. No. 832204
GTIN CU 07610121311171
GTIN TU 07610121937999
Product content
Product composition
Ingredients: Rice flour, WHEY POWDER, modified corn starch, iodized salt, dehydrated CELERY 8%, maltodextrin, sugar, yeast extract, rapeseed oil, dehydrated onions 1%, thickener (guar gum), CELERY extract, spice, natural flavour.
May contain traces of
spelt,
rye,
wheat,
barley,
khorasan wheat,
oat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’330 kJ / 315 kcal |
| Fat | ~ 2.0000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 64.0000 g |
| of which sugars | ~ 19.0000 g |
| Protein | ~ 8.0000 g |
| Salt | ~ 12.0000 g |
| Fibre | ~ 4.4000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
75g/L
Yield
~13L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 5 minutes, stirring occasionally. 3. Add cream.
CU packaging
Folding box
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’330 kJ / 315 kcal |
| Net weight TU in kg | 12 |
| Gross weight TU in kg | 13.51 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 414 x 349 x 204 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.