Oxtail Soup 1 kg
Cuisine Pro
12 boxes of 1kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Traditional lightly bound, brown soup with the typical oxtail taste.
Art. No. 832104
GTIN CU 07610121310709
GTIN TU 07610121932970
Product content
Product composition
Ingredients: Rice flour, dehydrated vegetables 15% (tomatoes, onions, garlic), maltodextrin, potato starch, hydrolysed vegetable protein (corn), salt, yeast extract, flavour (contains CELERY), dehydrated beef meat 2.7%, sugar, dehydrated BARLEY MALT extract, rapeseed oil, thickener (guar gum), spices, ground MUSTARD seeds.
May contain traces of
khorasan wheat,
spelt,
wheat,
rye,
oat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’410 kJ / 334 kcal |
| Fat | ~ 3.0000 g |
| of which saturates | ~ 0.8000 g |
| Carbohydrates | ~ 62.0000 g |
| of which sugars | ~ 10.0000 g |
| Protein | ~ 13.0000 g |
| Salt | ~ 11.0000 g |
| Fibre | ~ 2.8000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- with CH rapeseed oil
Further information
Dosage
80g/L
Yield
~12L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 5 minutes, stirring occasionally.
CU packaging
Folding box
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 1’410 kJ / 334 kcal |
| Net weight TU in kg | 12 |
| Gross weight TU in kg | 13.51 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 414 x 349 x 204 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.