Cream of Pumpkin 1 kg
Cuisine Pro
12 boxes of 1kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Creamy bound pumpkin soup enriched with carrott chunks.
Art. No. 830014
GTIN CU 07610121311416
GTIN TU 07610121938620
Product content
Product composition
Ingredients: Dehydrated vegetables 45% (potatoes, onions, carrots), maltodextrin, dehydrated pumpkin 14%, iodized salt, apple powder, yeast extract, sugar, rapeseed oil, thickeners (carob bean gum, guar gum), corn starch, curry, lemon powder, dehydrated parsley, natural flavours, colour (beta-carotene).
May contain traces of
wheat,
barley,
khorasan wheat,
spelt,
oat,
rye.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 320 kcal / 1’350 kJ |
| Fat | ~ 1.5000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 65.0000 g |
| of which sugars | ~ 11.0000 g |
| Protein | ~ 8.0000 g |
| Salt | ~ 11.0000 g |
| Fibre | ~ 7.5000 g |
Product group
Soups
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
Dosage
80g/L
Yield
~12L
How to use
Serve as appetizer or main course.
Preparation
1. Blend required amount of product into warm water (50°C), stirring well with a whisk. 2. Bring to boil and simmer for 5 minutes, stirring occasionally. 3. Add cream
CU packaging
Folding box
Logistics data
| Number of CU per TU | 12 |
| Energy | ~ 320 kcal / 1’350 kJ |
| Net weight TU in kg | 12 |
| Gross weight TU in kg | 13.51 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 414 x 349 x 204 |
| Number of layers per pallet | 3 |
| Number of TU per palett | 18 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.