White veal stock 900 g
Cuisine Pro
6 cans à 900G per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Light base product with a smooth veal flavour, well-rounded seasoned and lightly salted.
Art. No. 825804
GTIN CU 07610121211464
GTIN TU 07610121958475
Product content
Product composition
Ingredients: Maltodextrin, iodized salt (salt, potassium iodide), flavours, hydrolysed vegetable protein (maize), sugar, veal meat powder 2.0%, rapeseed oil, dehydrated onions 1.0%, dextrin, dehydrated champignons, spices, dehydrated carrots 0.2%, onion extract.
May contain traces of
milk,
mustard,
eggs,
celery,
soybeans,
rye,
wheat,
spelt,
oat,
khorasan wheat,
barley.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’328 kJ / 313 kcal |
| Fat | ~ 2.0000 g |
| of which saturates | 0.4000 g |
| Carbohydrates | ~ 69.0000 g |
| of which sugars | ~ 9.1000 g |
| Protein | ~ 4.5000 g |
| Salt | ~ 19.3000 g |
| Fibre | 0.5000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- with CH rapeseed oil
Further information
Dosage
30g/L
Yield
30L
How to use
As a base for soups, sauces and stews. To cook and steam veal meat and other white meats. Also ideal to prepare rice dishes.
Preparation
Dissolve required amount of powder in boiling water and stir.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’328 kJ / 313 kcal |
| Net weight TU in kg | 5.4 |
| Gross weight TU in kg | 6.55 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.