CS Vegetable Stock 1 kg
Cuisine Santé
6 cans à 1kg per carton
Cuisine Santé - naturally enjoyable. 100 % vegetable. Base product with a relative dark color and strong vegetable bouquet, slightly salted. All Cuisine Santé products are 100 % natural and guaranteed to be gluten-free and lactose-free. Moreover, the recipes do not contain any ingredients with allergenic potential.
Art. No. 825704
GTIN CU 07610121210900
GTIN TU 07610121946069
Product content
Product composition
Ingredients: Sea salt, yeast extract, dehydrated vegetables 27% (parsnip, carrots, pumpkin), dehydrated parsley 2.0%, olive oil, spices (thyme, pepper, mace, coriander).
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Completely free from gluten-containing ingredients
Completely free from lactose-containing ingredients
Free from preservatives
Free from ingredients with allergenic potential
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 840 kJ / 199 kcal |
| Fat | ~ 1.5000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 20.0000 g |
| of which sugars | ~ 8.0000 g |
| Protein | ~ 23.0000 g |
| Salt | ~ 40.0000 g |
| Fibre | ~ 6.5000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with olive oil
-
vegan
-
gluten-free
- lactose free
Further information
Dosage
15g/L
Yield
~67L
How to use
For healthy and light meals.
Preparation
Blend required amount of powder into hot water.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 840 kJ / 199 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 7.02 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place!
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.