Beef stock Chef 1 kg
Cuisine Pro
6 cans à 1kg per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. HACO top quality. The classic clear beef stock with a well-balanced and intesive taste, without herb garnish.
Art. No. 823014
GTIN CU 07610121210450
GTIN TU 07610121932895
Product content
Product composition
Ingredients: Iodized salt (salt, potassium iodide), beef fat (with antioxidant: E 320), flavour enhancers (monosodium glutamate, disodium inosinate, disodium guanylate), yeast extract, maltodextrin, beef meat extract 3.0%, acid (citric acid), natural flavour (contains: CELERY), dried SOY sauce (SOYbeans, salt), colour (E150d).
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Paste / pasty
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’180 kJ / 285 kcal |
| Fat | ~ 22.0000 g |
| of which saturates | ~ 10.0000 g |
| Carbohydrates | ~ 8.0000 g |
| of which sugars | 0.5000 g |
| Protein | ~ 13.0000 g |
| Salt | ~ 51.0000 g |
| Fibre | 0.5000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
- can be regenerated
Further information
Dosage
20g/L
Yield
50L
How to use
Can be served as a clear soup with various garnishes. As a base for soups, rice dishes, vegetables, potatoes, sauces, steamed salads. To enhance and strengthen the flavour of home-made dishes, soups and sauces.
Preparation
Dissolve required amount of paste in boiling water and stir.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’180 kJ / 285 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 6.5 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 60 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.