Clear Soup Base fat free 100x4 g
Cuisine Pro
100 bags of 4 g per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Spreadable clear soup with strong color.
Art. No. 822804
GTIN CU 07610121210764
GTIN TU 07610121940562
Product content
Product composition
Ingredients: Iodized salt (salt, potassium iodide), flavour enhancers (monosodium glutamate, disodium guanylate, disodium inosinate), hydrolysed vegetable protein (SOYBEAN), maltodextrin, dried SOY sauce (salt, SOYbeans), dehydrated carrots, acid (citric acid), CELERY seeds, flavours (contains: CELERY).
May contain traces of
eggs,
mustard,
fish,
milk,
crustaceans,
spelt,
rye,
barley,
khorasan wheat,
wheat,
oat.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 Prepared, after adding further components (PREPARED)
| Energy | ~ 10 kJ / 2 kcal |
| Fat | 0.5000 g |
| of which saturates | 0.1000 g |
| Carbohydrates | 0.5000 g |
| of which sugars | 0.5000 g |
| Protein | 0.5000 g |
| Salt | ~ 1.1000 g |
| Fibre | 0.5000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- vegan
Further information
Dosage
20g/Port.
Yield
100Port.
How to use
As a clear light soup, 100% vegetable, with any garnish.
Preparation
Dissolve content of sachet (4 g) in 2 dl boiling water and stir.
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 10 kJ / 2 kcal |
| Net weight TU in kg | 0.4 |
| Gross weight TU in kg | 0.7 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 300 x 194 x 128 |
| Number of layers per pallet | 8 |
| Number of TU per palett | 128 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.