White Chicken Stock 900 g
Cuisine Pro
6 cans à 900g per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Light stock with a strong chicken taste, well-rounded seasoned, slightly salted.
Art. No. 822404
GTIN CU 07610121210597
GTIN TU 07610121940005
Product content
Product composition
Ingredients: Maltodextrin, iodized salt, yeast extract, chicken fat and dehydrated chicken meat 5.4% , hydrolysed vegetable protein (corn), flavour (contains: EGG), sugar, dehydrated onions, anticaking agent (E 551), dehydrated garlic, acid (succinic acid), flavour enhancers (monosodium glutamate, disodium guanylate, disodium inosinate), spices.
May contain traces of
spelt,
oat,
wheat,
khorasan wheat,
rye,
barley.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’350 kJ / 319 kcal |
| Fat | ~ 4.8000 g |
| of which saturates | ~ 1.6000 g |
| Carbohydrates | ~ 61.0000 g |
| of which sugars | ~ 8.1000 g |
| Protein | ~ 7.7000 g |
| Salt | ~ 20.5000 g |
| Fibre | ~ 0.5000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
- can be regenerated
Further information
Dosage
35g/L
Yield
~25L
How to use
As a base for home-made chicken soups and sauces. To poach and steam poultry meat. Also ideal to prepare rice dishes and pasta specialties. To season and strengthen the flavour of home-made cold or hot poultry dishes and fillings.
Preparation
Dissolve required amount of powder in boiling water and stir.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’350 kJ / 319 kcal |
| Net weight TU in kg | 5.4 |
| Gross weight TU in kg | 6.42 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.