EC Saffron stock 1 kg
Edition Culinaire
6 cans à 1kg per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. The sublime saffron dominates this powerful chicken stock with intensive flavor and a beautiful golden color, a ready to use base for soups, sauces and side dishes.
Art. No. 821614
GTIN CU 07610121211303
GTIN TU 07610121952787
Product content
Product composition
Ingredients: Sea salt, yeast extract, sugar, iodized salt, flavours, chicken fat and dehydrated chicken meat (origin EU) 6.0%, maltodextrin, spices, saffron 0.5%, dehydrated vegetables 0.5% (garlic, onions, leek, CELERY), rapeseed oil, acid (citric acid), dehydrated parsley.
May contain traces of
khorasan wheat,
rye,
barley,
spelt,
oat,
wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 850 kJ / 202 kcal |
| Fat | ~ 4.5000 g |
| of which saturates | ~ 1.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 22.0000 g |
| of which sugars | ~ 13.0000 g |
| Protein | ~ 18.0000 g |
| Salt | ~ 51.0000 g |
| Fibre | ~ 1.0000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- with CH rapeseed oil
Further information
Dosage
20g/L
Yield
50L
How to use
Can be served as a clear soup with various garnishes. As a base for soups, rice dishes, vegetables, potatoes, sauces steamed salads. To enhance and strengthen the flavor of home-made dishes, soups and sauces.
Preparation
Dissolve required amount of product in boiling water and stir.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 850 kJ / 202 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 7 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Dissolve required amount of product in boiling water and stir.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.