EC Boletus mushroom stock 1 kg
Edition Culinaire
6 cans à 1kg per carton
Edition Culinaire - authentically sophisticated. The king of mushrooms, gently combined with a fresh garden vegetable bouillon, ready to use base for soups, sauces and side dishes.
Art. No. 821124
GTIN CU 07610121211297
GTIN TU 07610121952770
Product content
Product composition
Ingredients: Sea salt, yeast extract, sugar, maltodextrin, iodized salt, dehydrated vegetables 5.8% (carrots, garlic, onions, CELERY, leek, parsnip), dehydrated boletus 4.0%, palm fat, olive oil, flavours, spices, dehydrated parsley, rapeseed oil.
May contain traces of
oat,
rye,
spelt,
khorasan wheat,
barley,
wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from flavour enhancers requiring declaration
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 930 kJ / 221 kcal |
| Fat | ~ 5.0000 g |
| of which saturates | ~ 2.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 27.0000 g |
| of which sugars | ~ 16.0000 g |
| Protein | ~ 15.0000 g |
| Salt | ~ 46.0000 g |
| Fibre | ~ 4.4000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
-
with olive oil
-
with palm fat
- vegan
Further information
Dosage
20g/L
Yield
50L
How to use
Can be served as a clear soup with various garnishes. As a base for soups, rice dishes, vegetables, potatoes, sauces steamed salads. To enhance and strengthen the flavor of home-made dishes, soups and sauces.
Preparation
Dissolve required amount of product in boiling water and stir.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 930 kJ / 221 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 7 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.