Game stock 1 kg
Cuisine Pro
6 cans à 1kg per carton
Cuisine Pro - reliably efficient. Clear brown granulated stock with a well-balanced flavor of game, harmoneously seasoned. As a base for all game meals.
Art. No. 820404
GTIN CU 07610121210344
GTIN TU 07610121939955
Product content
Product composition
Ingredients: Maltodextrin, iodized salt, yeast extract, beef meat extract 8.4%, hydrolysed vegetable protein (corn), sugar, dehydrated onions 3.0%, game flavour (contains GLUTEN and CELERY) 3.0%, tomato powder 3.0%, flavours, rapeseed oil, dehydrated garlic, anticaking agent (E 551), red wine extract, acidity regulators (E 332, E 575, E 262), spices, acid (citric acid).
May contain traces of
barley,
oat,
spelt,
khorasan wheat,
rye.
Shelf life from production
540 Days
Quality and transparency
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 1’170 kJ / 277 kcal |
| Fat | ~ 2.0000 g |
| of which saturates | 0.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 49.0000 g |
| of which sugars | ~ 11.0000 g |
| Protein | ~ 15.0000 g |
| Salt | ~ 24.0000 g |
| Fibre | ~ 1.0000 g |
Product group
Bouillon / Stock
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
- with CH rapeseed oil
Further information
Dosage
40g/L
Yield
25L
How to use
The ideal base to prepare brown sauces for game dishes, soups or consommé. A base for game stews and fricassee (venison, hare, fowl), for braised or steamed game dishes. To enhance and strengthen the flavor of home-made game dishes, sauces, soups and stuffings.
Preparation
Dissolve required amount of powder in boiling water and stir.
CU packaging
Can
Logistics data
| Number of CU per TU | 6 |
| Energy | ~ 1’170 kJ / 277 kcal |
| Net weight TU in kg | 6 |
| Gross weight TU in kg | 7.02 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 378 x 258 x 196 |
| Number of layers per pallet | 4 |
| Number of TU per palett | 36 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.