Seasoning powder for meat 2x6 kg
Cuisine Pro
2 bag of 6kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Special seasoning powder enriched with herbs and spices, specially suited for grilled and fried meats.
Art. No. 817954
GTIN CU 07610121110071
GTIN TU 07610121934776
Product content
Product composition
Ingredients: Iodized salt, flavour enhancer (monosodium glutamate), spices 8.6% (MUSTARD seeds, coriander, curry, nutmeg, white pepper, oregano, tarragon, parsley, ginger, cayenne pepper, laurel, rosemary), maltodextrin, palm fat, dehydrated onions, dehydrated garlic, anticaking agent (E 551), dried SOY sauce (SOYBEANS, salt), acid (citric acid), colour (paprika-extract), natural flavour, sunflower oil.
May contain traces of
barley,
wheat,
spelt,
oat,
khorasan wheat,
rye.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from ingredients containing lactose (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 710 kJ / 170 kcal |
| Fat | ~ 5.0000 g |
| of which saturates | ~ 2.5000 g |
| Carbohydrates | ~ 18.0000 g |
| of which sugars | ~ 3.5000 g |
| Protein | ~ 12.0000 g |
| Salt | ~ 62.0000 g |
| Fibre | ~ 1.6000 g |
Product group
Seasoning / Condiments
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with palm fat
- vegan
Further information
How to use
For all kinds of pan-fried, sauted, braised or steamed meat dishes and grilled meats.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 710 kJ / 170 kcal |
| Net weight TU in kg | 12 |
| Gross weight TU in kg | 12.42 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 292 x 190 x 320 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.