Seasoning 2x6 kg
Cuisine Pro
2 bags of 6kg per case
Cuisine Pro - reliably efficient. Pale yellow seasoning to flavor all kind of meals.
Art. No. 817114
GTIN CU 07610121110279
GTIN TU 07610121934714
Product content
Product composition
Ingredients: Iodized salt (salt, potassium iodide), flavour enhancers (monosodium glutamate, disodium guanylate, disodium inosinate), LACTOSE, sugar, dehydrated onions, rapeseed oil, spice, flavours.
May contain traces of
fish,
celery,
mustard,
eggs,
soybeans,
crustaceans,
wheat,
spelt,
barley,
oat,
rye,
khorasan wheat.
Shelf life from production
720 Days
Quality and transparency
Free from colouring additives
Free from antioxidants
Free from gluten-containing ingredients (traces possible)
Free from preservatives
Consistency
Granulate
Powder
Nutrition Facts
Pro 100 g Unprepared from the packaging (UNPREPARED)
| Energy | ~ 625 kJ / 147 kcal |
| Fat | ~ 0.8000 g |
| of which saturates | 0.1000 g |
| Carbohydrates | ~ 25.0000 g |
| of which sugars | ~ 17.0000 g |
| Protein | ~ 9.8000 g |
| Salt | ~ 65.3000 g |
| Fibre | 0.5000 g |
Product group
Seasoning / Condiments
Nutrition information
-
freezer-stable
-
bain-marie stable
-
can be regenerated
-
with CH rapeseed oil
- vegetarian
Further information
How to use
All purpose seasoning powder that will improve practically all hot or cold dishes you serve. Seasoning has the advantage that already small quantities have a big influence on the taste. It is also ideal for canteen kitchen, industries (catering), as well as butcher shops and delicacy shops.
Preparation
Ready to use
CU packaging
Carton
Logistics data
| Number of CU per TU | 1 |
| Energy | ~ 625 kJ / 147 kcal |
| Net weight TU in kg | 12 |
| Gross weight TU in kg | 12.34 |
| Dimension TU (L/D x W X H) in mm | 292 x 190 x 320 |
| Number of layers per pallet | 5 |
| Number of TU per palett | 80 |
Storage
Keep packaging tightly closed in a cool, dry place.
Legal notice
The information on this data sheet and in the HACO Foodservice brochures is provided as an overview. As HACO recipes are constantly being improved, deviations from the information on the product may exist. In this case, the information on the product is authoritative.